Opera Online

Aktualności

13 listopada 2018, Wtorek
Chór Opery Śląskiej wystąpił w Filharmonii Paryskiej

Szczęśliwi, pełni wrażeń i dumni, że właśnie w tym szczególnym okresie, mogli reprezentować Polskę we Francji. Chór Opery Śląskiej wrócił  z Paryża, gdzie dwa razy wystąpił w spektaklu "Shell Shock, a requiem of war" w Filharmonii Paryskiej. Spektakl zorganizowano w ramach obchodów 100-lecia od zakończenia I wojny światowej, 10 i 11 listopada. Chór Opery Śląskiej w Bytomiu wystąpił jako jedyny zespół artystyczny z Polski.

Zespół, wraz z dyrektorem Łukaszem Goikiem i pod kierownictwem profesor Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody, został zaproszony przez Cité de la musique Philharmonie de Paris do współpracy w wyjątkowym na skalę światową projekcie artystycznym. Kierownictwo muzyczne nad Orkiestrą Filharmonii Paryskiej objął dyrektor artystyczny Opery Śląskiej, Bassem Akiki. 

Sam termin "shell shock" odnosi się do zaburzenia pourazowego dotykającego żołnierzy po I wojnie światowej. Cierpią z powodu zaburzeń psychicznych i fizycznych, mają trudności z odnalezieniem więzi społecznej po doświadczeniu piekła na froncie. Utwór skomponowany dla solistów wokalnych, chóru, dużej orkiestry i zespołu tancerzy, prezentuje się w formie dwunastu odsłon i świadczy o piekle wojny i jej niszczycielskich skutkach, traumatycznych dla jednostek. Belgijsko-marokański artysta Sidi Larbi Cherkaoui, który wyreżyserował inscenizację i choreografię, w dużej mierze opiera się na archiwach wizualnych i filmowych, pokazujących najbardziej uderzające ślady fizycznej i psychicznej traumy żołnierzy.

Muzyka Nicholasa Lensa ewoluuje na granicy abstrakcji i symbolu. Charakteryzuje się polifoniczną złożonością, elastycznością orkiestracji i jej potężną ekspresją. Dla kompozytora, forma operowa, zwłaszcza współczesna, pozwala na konfrontację piękna z prostotą, wirtuozerii z trzeźwością, wzniosłości z dekadencją Libretto Nicka Cave'a, oferuje niezwykły język w świecie opery; słowa, często bardzo mocne, wzmacniają ten aspekt traumatyczny wojny.

Spektakl można zobaczyć tutaj : https://www.arte.tv/

Polscy chórzyści, będąc w Paryżu, postanowili wyjątkowo uczcić obchody Święta Niepodległości Polski. 11 listopada, stojąc obok Luwru, odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego.

https://kontakt24.tvn24.pl/chor-opery-slaskiej-zaspiewal-hymn-w-paryzu

 

 

 

Wróć